Composite construction is ideal for harsh climates
The 5 OE Xtreme Composite Side Steps are factory-styled side bars that are specially engineered for cold, wet climates, where safety and durability are paramount. The composite construction with aluminum mounting rails are topped with Go Rhino's signature SuperGrip™ rubber step pads, which maintain a non-slip surface even when wet. Vehicle-specific mounting brackets are included.
The 5 OE Xtreme Composite Side Steps are factory-styled side bars that are specially engineered for cold, wet climates, where safety and durability are paramount. The composite construction with aluminum mounting rails are topped with Go Rhino's signature SuperGrip™ rubber step pads, which maintain a non-slip surface even when wet. Vehicle-specific mounting brackets are included.
- 5 OE Xtreme Composite side steps
- Bolt-on, no-drill installation for most applications
- Composite construction with aluminum mounting rails
- Mounting brackets included
- SuperGrip step pads allow easier, safer entry and exit
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2019 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2025 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2022 | Chevrolet Silverado 1500 LTD |
| 2020-2025 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2020-2025 | Chevrolet Silverado 3500 HD |
| 2019 | GMC Sierra 1500 |
| 2022 | GMC Sierra 1500 Limited |
| 2020-2025 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2020-2025 | GMC Sierra 3500 HD |
This item is a package with the following components:
| Attributes | |
| Bar Material | Composite |
| Bracket Material | Mild Steel |
| California Proposition 65 | Yes |
| Category | Side Steps and Running Boards, OE Xtreme SideSteps |
| Comments | Sold in pairs |
| Construction | Composite |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Design | One piece |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Chrome |
| Google Category Code | 916 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708290300 |
| Hazardous Material Code | N |
| Illuminated | No |
| Includes | Side steps, mounting brackets |
| Installation Notes | No drilling required |
| Installation Type | No drilling required |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| Material | Composite |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Of Boxes | 2 |
| Oversized | No |
| Oversized Y/N | No |
| Price Change | Y |
| Product Line | 5" OE Xtreme Composite - Complete kit: Sidesteps + Brackets |
| Product Notes | 680087C side bars + 6840475 OE Xtreme Brackets. 5in wide x 87in long side bars, 680087C Side Steps + 6840475 Mounting Brackets |
| Product Type | Side Steps & Running Boards |
| SDR Required Flag | N |
| SideStep Size | 5 |
| SideStep Style | Cab length |
| Step Pad Material | Polymer |
| Step Pad Surface Length | 27 1/2" |
| Step Pad Surface Width | 5" |
| Style | OE Xtreme |
| Sub-category (Line) | 5 |
| Surface Width | 5 ", 4 1/2 " |
| Type of Product | Side Steps & Running Boards |
| Unit | Kit |
| UPS Shippable | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Warranty Time | 60 |
| Width | 5, 5" |
| GTIN | 00887753507310 |