OIL FILTER; AUTOMOTIVE-PRO-SERIES
K&N Performance Silver Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Performance Silver Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Performance Silver oil filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Performance Silver Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
K&N Performance Silver Oil Filters have been specially designed for professional installers and service providers. Their high flow design can help to improve engine performance by reducing oil filter restriction. Our Performance Silver Oil Filters have a fluted canister shape so they can be removed with a traditional oil filter wrench commonly available to commercial installers. These Performance Silver oil filters provide outstanding filtration and engine protection throughout their service life. They are engineered to handle all grades of synthetic, conventional and blended motor oils. The pleated media provides high capacity making them suitable for extended oil change intervals when used in accordance with the vehicle and motor oil manufacturers recommendation. K&N Performance Silver Oil Filters are available for canister and cartridge type oil filter applications.
- Designed To Improve Performance
- Designed For Synthetic/Conventional/Blended Oils
- Premium Filtration Media For Increased Capacity
- Helps Improve Engine Performance by Reducing Oil Restriction
- Uses A Pleated Filtration Media
- Increased Capacity
- Outstanding Filtration
Information:
Provides Better Engine Performance; Reduces Oil Filter Restriction; Handles All Grades Of Synthetic Motor Oils; Handles All Grades Of Conventional Motor Oils; Uses A Pleated Filtration Media; Increased Capacity; Outstanding FiltrationApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2017-2020 | Alfa Romeo Giulia |
| 2018-2020 | Alfa Romeo Stelvio |
| 2007-2010 | Buick Allure |
| 2008-2010 | Buick Enclave |
| 2017-2019 | Buick Encore |
| 2017-2020 | Buick Envision |
| 2008-2010 | Buick LaCrosse |
| 2018-2019 | Buick LaCrosse |
| 2007 | Buick Rainier |
| 2011-2017 | Buick Regal |
| 2018-2020 | Buick Regal Sportback |
| 2018-2020 | Buick Regal TourX |
| 2013-2019 | Cadillac ATS |
| 2016-2019 | Cadillac CT6 |
| 2007 | Cadillac CTS |
| 2009-2012 | Cadillac CTS |
| 2014-2019 | Cadillac CTS |
| 2007-2015 | Cadillac Escalade |
| 2007-2015 | Cadillac Escalade ESV |
| 2007-2013 | Cadillac Escalade EXT |
| 2010 | Cadillac SRX |
| 2007-2013 | Chevrolet Avalanche |
| 2020 | Chevrolet Blazer |
| 2010-2020 | Chevrolet Camaro |
| 2011-2017 | Chevrolet Caprice |
| 2009-2012 | Chevrolet Colorado |
| 2015-2020 | Chevrolet Colorado |
| 2006-2019 | Chevrolet Corvette |
| 2016-2019 | Chevrolet Cruze |
| 2008-2010 | Chevrolet Equinox |
| 2018-2020 | Chevrolet Equinox |
| 2007-2014 | Chevrolet Express 1500 |
| 2007-2020 | Chevrolet Express 2500 |
| 2007-2020 | Chevrolet Express 3500 |
| 2009-2016 | Chevrolet Express 4500 |
| 2018-2019 | Chevrolet Express 4500 |
| 2007-2009 | Chevrolet Impala |
| 2014-2019 | Chevrolet Impala |
| 2014-2016 | Chevrolet Impala Limited |
| 1988-1995 | Chevrolet K3500 |
| 2008-2020 | Chevrolet Malibu |
| 2016 | Chevrolet Malibu Limited |
| 2007 | Chevrolet Monte Carlo |
| 2007-2015 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 HD Classic |
| 2007-2019 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic |
| 2007 | Chevrolet Silverado 3500 Classic |
| 2007-2019 | Chevrolet Silverado 3500 HD |
| 2016-2020 | Chevrolet Spark |
| 2014-2017 | Chevrolet SS |
| 2015 | Chevrolet Suburban |
| 2007-2014 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2007-2013 | Chevrolet Suburban 2500 |
| 2016-2019 | Chevrolet Suburban 3500 HD |
| 2007-2015 | Chevrolet Tahoe |
| 2007-2009 | Chevrolet Trailblazer |
| 2009-2010 | Chevrolet Traverse |
| 2018-2019 | Chevrolet Traverse |
| 1989-1991 | Chevrolet V3500 |
| 2016-2019 | Chevrolet Volt |
| 2011-2017 | Chrysler 200 |
| 2009-2010 | Chrysler 300 |
| 2017-2019 | Chrysler 300 |
| 2007-2010 | Chrysler Sebring |
| 2009-2010 | Chrysler Town & Country |
| Attributes | |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| ASIN | B0067ECTZW |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.75 in (95 mm) |
| Height (in.) | 3.75 in. (95mm) |
| Item Height | 3.750 in. (95mm) |
| Item Weight | 0.700 lbs. (0.3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3.000 in. (76mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 3.5 in (89 mm), 3.500 in. (89mm) |
| Product Box Length | 3.2 in (81 mm), 3.200 in. (81mm) |
| Product Box Width | 3.2 in (81 mm), 3.200 in. (81 mm) |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | 11-17 |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Style | Canister |
| Thread Size | M22 x 1.500 in. |
| Thread Specification | M22 x 1.5 in. |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00024844287403 |