K&N powersports oil filters contain a modern synthetic filter media, designed for ultimate flow with less pressure drop. They also provide outstanding filtration to meet or exceed all OEM specifications. Most come with a 17 mm nut.
K&N powersports chrome canister oil filters contain a modern synthetic filter media, designed for ultimate flow with less pressure drop, yet engineered for outstanding filtration. K&N powersports 'spin-on' oil filters feature a heavy-duty, chrome-plated metal can. Most of these have a 17 mm nut affixed onto the end that allows for easy removal. The 17 mm nut is crossed-drilled so racers can safety wire the filter to their bike.
K&N powersports chrome canister oil filters contain a modern synthetic filter media, designed for ultimate flow with less pressure drop, yet engineered for outstanding filtration. K&N powersports 'spin-on' oil filters feature a heavy-duty, chrome-plated metal can. Most of these have a 17 mm nut affixed onto the end that allows for easy removal. The 17 mm nut is crossed-drilled so racers can safety wire the filter to their bike.
- 17 mm exposed nut designed for easy oil filter removal
- Heavy-duty, chrome-plated canister handles extreme conditions
- Anti-drain back valve (where applicable) eliminates dry starts, prevents oil from draining back into crankcase during engine shutdown
- Approved for racing use by MotoAmerica and the AMA
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-1995 | Honda CB1000 |
| 1991-2003 | Honda CB750 Nighthawk |
| 1993-1996 | Honda CBR1000F |
| 1987-1988 | Honda CBR1000F Hurricane |
| 1990-1991 | Honda CBR1000F Hurricane |
| 1997-2003 | Honda CBR1100XX Super Blackbird |
| 1990 | Honda CBR600F |
| 1995-1998 | Honda CBR600F F3 |
| 1999-2000 | Honda CBR600F F4 |
| 1987-1989 | Honda CBR600F Hurricane |
| 1992-1999 | Honda CBR900RR |
| 1988-1990 | Honda GL1500 Gold Wing |
| 1991-1996 | Honda GL1500A Gold Wing Aspencade |
| 1997-2003 | Honda GL1500C/CD Valkyrie |
| 1992-1996 | Honda GL1500I Gold Wing Interstate |
| 1990-2000 | Honda GL1500SE Gold Wing Special Edition |
| 1988-1991 | Honda NT650 Hawk GT |
| 1989-1990 | Honda PC800 Pacific Coast |
| 1995-1998 | Honda PC800 Pacific Coast |
| 1994-1998 | Honda RVF750R RC45 |
| 1991-2002 | Honda ST1100 |
| 1992-2002 | Honda ST1100 ABS |
| 1994-2003 | Honda VF750C Magna |
| 1995-1996 | Honda VF750CD Magna Deluxe |
| 1990-1997 | Honda VFR750F Interceptor |
| 1990 | Honda VFR750R RC30 |
| 1998-2001 | Honda VFR800 Interceptor |
| 1989-1990 | Honda VT1100C Shadow |
| 1992-1996 | Honda VT1100C Shadow |
| 1997-2007 | Honda VT1100C Shadow Spirit |
| 1995-1999 | Honda VT1100C2 Shadow ACE |
| 2000-2007 | Honda VT1100C2 Shadow Sabre |
| 1998-2002 | Honda VT1100C3 Shadow Aero |
| 1998-2001 | Honda VT1100T Shadow ACE Tour |
| 1988-2007 | Honda VT600C Shadow VLX |
| 1993-2007 | Honda VT600CD Shadow VLX Deluxe |
| 1998-2003 | Honda VT750C/CD Shadow ACE |
| 2001-2003 | Honda VT750DC Shadow Spirit |
| 2005-2007 | Honda VT750DC Shadow Spirit |
| 1998-2002 | Honda VTR1000 Super Hawk |
| 1987-1999 | Honda XL600V Transalp |
| 2001-2006 | Honda XL650V Transalp |
| 2020-2022 | Kawasaki EJ800 W800 |
| 2020 | Kawasaki EJ800 W800 Cafe |
| 1990-1996 | Kawasaki EN500 Vulcan 500 |
| 1996-2002 | Kawasaki EN500C Vulcan 500 LTD |
| 2007-2009 | Kawasaki EN500C Vulcan 500 LTD |
| 2015-2022 | Kawasaki EN650 Vulcan S |
| 2015-2021 | Kawasaki EN650 Vulcan S ABS |
| 2016-2022 | Kawasaki EN650 Vulcan S ABS Cafe |
| 2016-2018 | Kawasaki EN650 Vulcan S ABS SE |
| 2023 | Kawasaki EN650 Vulcan S Cafe |
| 2009-2010 | Kawasaki ER-6N |
| 2015 | Kawasaki ER-6N |
| 2020-2023 | Kawasaki ER400 Z400 ABS |
| 2020-2022 | Kawasaki ER650 Z650 |
| 2020-2022 | Kawasaki ER650 Z650 ABS |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | KN-303C |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | TH |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Finish | Chrome |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.25 in (83 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oil on Gross Weight | 0 gm |
| Outside Diameter | 2.594 in (66 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 3.38 in (86 mm) |
| Product Box Length | 2.81 in (71 mm) |
| Product Box Width | 2.81 in (71 mm) |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | Yes |
| Removal Nut | Yes |
| Removal Nut Size | 17 mm |
| SDR Required Flag | N |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | M20 X 1.5 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 10024844087598 |