K&N Wrench-Off oil filters are engineered to help ensure high flow rates and exceptional protection from contaminants. Each powersports filter comes with a 17mm hex nut welded to the top of the canister, allowing for easy removal.
K&N premium oil filters for powersports vehicles utilize an innovative, highly efficient synthetic-blend filtration media designed to be compatible with synthetic, petroleum-based, and blended oils, including the high concentrations of synthetic racing oils. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a 17mm welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Engineered to support exceptionally high flow rates while providing outstanding protection from harmful engine contaminants, each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N 1-Year Limited Warranty.
K&N premium oil filters for powersports vehicles utilize an innovative, highly efficient synthetic-blend filtration media designed to be compatible with synthetic, petroleum-based, and blended oils, including the high concentrations of synthetic racing oils. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a 17mm welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Engineered to support exceptionally high flow rates while providing outstanding protection from harmful engine contaminants, each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N 1-Year Limited Warranty.
- Pleated synthetic-blend filtration media removes most harmful contaminants
- Fast and easy Wrench-Off® removal using the welded 17mm hex nut
- Pre-drilled nut for safety wire attachment
- Heavy-duty canister for outstanding durability
- Laboratory tested to ensure excellent capacity, efficiency, and mechanical strength
- Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils
- 1-Year Limited Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2019-2020 | BMW C400GT |
| 2023-2025 | BMW C400GT |
| 2019-2020 | BMW C400X |
| 2023 | BMW C400X |
| 2025 | BMW C400X |
| 2013-2015 | BMW C600 Sport |
| 2016-2020 | BMW C650 Sport |
| 2013-2020 | BMW C650GT |
| 2007-2008 | BMW HP2 Megamoto |
| 2018-2020 | BMW K1600 Grand America |
| 2023-2024 | BMW K1600 Grand America |
| 2018-2020 | BMW K1600B |
| 2023-2025 | BMW K1600B |
| 2023-2025 | BMW K1600GT |
| 2021 | BMW K1600GTL |
| 2023-2025 | BMW K1600GTL |
| 2025 | BMW R 12 |
| 2025 | BMW R 12 nineT |
| 2021-2025 | BMW R 18 |
| 2022-2025 | BMW R 18 B |
| 2021-2025 | BMW R 18 Classic |
| 2021 | BMW R 18 First Edition |
| 2024-2025 | BMW R 18 Roctane |
| 2022-2025 | BMW R 18 Transcontinental |
| 2022 | BMW R 18 Transcontinental First Edition |
| 2014-2023 | BMW R nine T |
| 2020 | BMW R nine T /5 |
| 2017-2023 | BMW R nine T Pure |
| 2017-2020 | BMW R nine T Racer |
| 2016-2023 | BMW R nine T Scrambler |
| 2017-2023 | BMW R nine T Urban G/S |
| 2021 | BMW R nine T Urban G/S 40 Years GS Edition |
| 2004-2012 | BMW R1200GS |
| 2006-2013 | BMW R1200GS Adventure |
| 2006-2007 | BMW R1200GS HP2 |
| 2007-2014 | BMW R1200R |
| 2011 | BMW R1200R Classic |
| 2005-2012 | BMW R1200RT |
| 2014 | BMW R1200RT |
| 2006-2007 | BMW R1200S |
| 2005-2007 | BMW R1200ST |
| 2021-2022 | KYMCO AK550 |
| Attributes | |
| Additional O-Ring Included | No |
| Alternate Part Number | KN-164 |
| Anti Drain Back Valve | No |
| ASIN | B001NAUAXI |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | TH |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.563 in (65 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oil on Gross Weight | 0 gm |
| Outside Diameter | 3 in (76 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 2.75 in (70 mm) |
| Product Box Length | 3.25 in (83 mm) |
| Product Box Width | 3.25 in (83 mm) |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | Yes |
| Removal Nut | Yes |
| Removal Nut Size | 17 mm |
| SDR Required Flag | N |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 3/4 In. 16 UNF |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.6 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 10024844123678 |