K&N Powersports Cartridge Oil Filters contain a modern synthetic filter media, designed for ultimate flow with less pressure drop. They also provide outstanding filtration to meet or exceed all OEM specifications.
K&N Powersports Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average motorcycle or ATV owner who wants the best oil filter available. K&N Powersports Oil Filters trap harmful contaminants while the filter's construction allows for high oil flow rates. K&N Oil Filters are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer's recommended service intervals.
K&N Powersports Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average motorcycle or ATV owner who wants the best oil filter available. K&N Powersports Oil Filters trap harmful contaminants while the filter's construction allows for high oil flow rates. K&N Oil Filters are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer's recommended service intervals.
- High-efficiency media with uniform pleats
- Oil filter design provides for a high rate of oil flow
- Ideal for high-end synthetic motor oil
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2007-2009 | Honda CRF150F |
| 2012-2017 | Honda CRF150F |
| 2007-2025 | Honda CRF150R |
| 2007-2009 | Honda CRF150R Expert |
| 2012-2023 | Honda CRF150R Expert |
| 2004-2025 | Honda CRF250R |
| 2025 | Honda CRF250RWE |
| 2019-2025 | Honda CRF250RX |
| 2004-2009 | Honda CRF250X |
| 2012-2017 | Honda CRF250X |
| 2019-2020 | Honda CRF450L |
| 2002-2025 | Honda CRF450R |
| 2023 | Honda CRF450R 50th Anniversary Edition |
| 2022-2023 | Honda CRF450R-S |
| 2021-2025 | Honda CRF450RL |
| 2019-2025 | Honda CRF450RWE |
| 2017-2025 | Honda CRF450RX |
| 2005-2023 | Honda CRF450X |
| 2025 | Honda CRF450X |
| 2006-2009 | Honda TRX450ER Electric Start |
| 2012-2014 | Honda TRX450ER Electric Start |
| 2004-2013 | Honda TRX450R |
| 2011-2014 | Husaberg TE250 |
| 2010-2013 | Husqvarna TC250 |
| 2013 | Husqvarna TC250R |
| 2010-2012 | Husqvarna TE250 |
| 2014 | Husqvarna TE250 |
| 2011-2012 | Husqvarna TE310 |
| 2013 | Husqvarna TE310R |
| 2010-2012 | Husqvarna TXC 250 |
| 2013 | Husqvarna TXC250R |
| 2013 | Husqvarna TXC310R |
| 2016 | Polaris ACE |
| 2015-2016 | Polaris Ranger ETX |
| 2014-2015 | Polaris Sportsman ACE |
| 2015 | Polaris Sportsman ETX |
| Attributes | |
| Alternate Part Number | KN-116 |
| Anti Drain Back Valve | No |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | TH |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.375 in (35 mm) |
| Inside Diameter | 0.438 in (11 mm) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| O-Ring Included | No |
| Oil on Gross Weight | 0 gm |
| Outside Diameter | 1.563 in (40 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 1.63 in (41 mm) |
| Product Box Length | 1.63 in (41 mm) |
| Product Box Width | 1.63 in (41 mm) |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | Yes |
| Removal Nut | No |
| SDR Required Flag | N |
| Style | Cartridge |
| Thread Specification | N/A |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| GTIN | 10024844105575 |