K&N Wrench-Off oil filters are engineered to help ensure high flow rates and exceptional protection from contaminants. Each filter comes with a hex nut welded to the top of the canister, allowing for easy removal with a standard wrench.
K&N premium oil filters are meticulously engineered to offer outstanding filtration and engine protection. Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils, K&N's pleated synthetic-blend filtration media helps to shield your engine from contaminants and ensure a consistent flow of oil. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a one-inch welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N 1-Year Limited Warranty.
K&N premium oil filters are meticulously engineered to offer outstanding filtration and engine protection. Designed to operate with all synthetic, conventional, and blended motor oils, K&N's pleated synthetic-blend filtration media helps to shield your engine from contaminants and ensure a consistent flow of oil. The heavy-duty canister is engineered to be exceptionally durable, and a one-inch welded hex nut can be used for quick and easy filter removal. Each filter is specifically designed to withstand the service intervals recommended by vehicle manufacturers, and is protected by the K&N 1-Year Limited Warranty.
- Designed to allow high flow rates and a consistent flow of oil to your engine
| Attributes | |
| Alternate Part Number | HP-5001 |
| Anti Drain Back Valve | No |
| ASIN | B000CO9WJO |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Viton Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 6.5 in (165 mm) |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 4.625 in (117 mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 6.88 in (175 mm) |
| Product Box Length | 4.88 in (124 mm) |
| Product Box Width | 4.88 in (124 mm) |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | 8-11 |
| Removal Nut | Yes |
| Removal Nut Size | 1 inch |
| SDR Required Flag | N |
| Style | Spin-On |
| Thread Specification | 1-1/2 In. - 12UNF-2B |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 2.4 lb (1.1 kg) |
| GTIN | 00024844040817 |