OIL FILTER; AUTOMOTIVE
Originally developed for demanding race applications, K&N's Premium Wrench-Off Oil Filter has become a favorite among consumers for its durability and easy removal. Most of our automotive and marine oil filters come with a 1 inch nut welded to the top of the canister so they can be easily wrenched-off with a standard tool. To satisfy the demands of racers, our oil filter has many features over and above the requirements of most vehicles. We use thicker canister walls for extra strength and durability which reduces the risk of damage from loose rocks and debris. The drilled hole on the nut provides for safety wire attachment. Our oil filters also use a resin impregnated cellulose filter media. This allows for higher flow rates while providing outstanding filtration.
Originally developed for demanding race applications, K&N's Premium Wrench-Off Oil Filter has become a favorite among consumers for its durability and easy removal. Most of our automotive and marine oil filters come with a 1 inch nut welded to the top of the canister so they can be easily wrenched-off with a standard tool. To satisfy the demands of racers, our oil filter has many features over and above the requirements of most vehicles. We use thicker canister walls for extra strength and durability which reduces the risk of damage from loose rocks and debris. The drilled hole on the nut provides for safety wire attachment. Our oil filters also use a resin impregnated cellulose filter media. This allows for higher flow rates while providing outstanding filtration.
- OE Replacement Oil Filter
- 1 in. Exposed Nut Designed For Easy Oil Filter Removal
- Heavy Duty Construction For Extreme Conditions
- Anti-Drain Back Valve - Where Applicable - Eliminates Dry Starts
- Maximum Filtering Surface
- Prevent Filter Collapse
- Eliminates Dry Starts
- Leak-Proof Double Roll Seam
Information:
Quick And Easy Removal; Safety Wire Holes For Racing; Positive Seal; Heavy-Duty Construction; Maximum Filtering Surface; Prevent Filter Collapse; Eliminates Dry Starts; Leak-Proof Double Roll SeamApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1992-2001 | AM General Hummer |
| 1963 | Chevrolet Bel Air |
| 1969-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1987-1994 | Chevrolet Blazer |
| 1975-1986 | Chevrolet C10 |
| 1965-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1988-1999 | Chevrolet C1500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C20 |
| 1965-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet C2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet C2500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1965-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1988-2000 | Chevrolet C3500 |
| 1985-1989 | Chevrolet Caprice |
| 1964 | Chevrolet El Camino |
| 1970-1977 | Chevrolet El Camino |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 1500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 2500 |
| 1996-2002 | Chevrolet Express 3500 |
| 1975-1995 | Chevrolet G10 |
| 1966 | Chevrolet G10 Van |
| 1968-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1975-1995 | Chevrolet G20 |
| 1968-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1996 | Chevrolet G30 |
| 1970-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1982-1983 | Chevrolet Impala |
| 1985 | Chevrolet Impala |
| 1975-1986 | Chevrolet K10 |
| 1965-1974 | Chevrolet K10 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet K10 Suburban |
| 1988-1998 | Chevrolet K1500 |
| 1995-1999 | Chevrolet K1500 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet K20 |
| 1965-1974 | Chevrolet K20 Pickup |
| 1968-1986 | Chevrolet K20 Suburban |
| 1988-2000 | Chevrolet K2500 |
| 1992-1999 | Chevrolet K2500 Suburban |
| 1977-1986 | Chevrolet K30 |
| 1968-1974 | Chevrolet K30 Pickup |
| 1988-2000 | Chevrolet K3500 |
| 1975-1986 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1975 | Chevrolet P10 |
| 1977-1979 | Chevrolet P10 |
| 1966-1967 | Chevrolet P10 Series |
| 1968 | Chevrolet P10 Van |
| 1973 | Chevrolet P10 Van |
| 1975-1989 | Chevrolet P20 |
| 1965-1967 | Chevrolet P20 Series |
| 1968-1974 | Chevrolet P20 Van |
| 1975-1999 | Chevrolet P30 |
| 1965-1967 | Chevrolet P30 Series |
| 1968-1974 | Chevrolet P30 Van |
| 1987 | Chevrolet R10 |
| 1987-1988 | Chevrolet R10 Suburban |
| 1989-1991 | Chevrolet R1500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 Suburban |
| 1989 | Chevrolet R2500 |
| 1989-1991 | Chevrolet R2500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet R30 |
| 1989-1991 | Chevrolet R3500 |
| 1965-1966 | Chevrolet Suburban |
| 1995-2000 | Chevrolet Tahoe |
| 1987 | Chevrolet V10 |
| Attributes | |
| Anti Drain Back Valve | Yes |
| Anti-Drain Back Valve | Yes |
| ASIN | B000C3XDAY |
| Bypass Valve | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | High Flow Premium Media |
| Gasket Material | Nitrile Rubber |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421230000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 5.719 in (145 mm) |
| Height (in.) | 5.719 in. (145 mm) |
| Item Height | 5.719 in. (145mm) |
| Item Weight | 1.300 lbs. (0.6 kg) |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outside Diameter | 3.696 in. (94mm) |
| Package Material | Paperboard |
| Package Type | Box |
| Product Box Height | 6.13 in (156 mm), 6.130 in. (156mm) |
| Product Box Length | 3.88 in (98 mm), 3.880 in. (98mm) |
| Product Box Width | 3.88 in (98 mm), 3.880 in. (98mm) |
| Product Style | Oil Filters |
| PSI Relief Valve | Yes |
| Removal Nut | Yes |
| Removal Nut Size | 1.000 in. |
| SDR Required Flag | N |
| Style | Canister |
| Thread Size | 0.8125 in. - 16 UNS |
| Thread Specification | 0.8125 in. - 16 UNS |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| GTIN | 00024844035097 |