K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance.
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
K&N's high-flow air filters are available as a replacement for your stock motorcycle air filter element. They are custom engineered to fit your specific application and are designed to provide low restriction and increased performance, while providing excellent engine protection for your motorcycle.
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Panel |
| ASIN | B002ASR88C |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.85 oz (25 ml) |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.438 in (37 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Length | 13.625 in (346 mm) |
| Outside Width | 8.25 in (210 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 17.19 in (437 mm) |
| Product Box Length | 8.31 in (211 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Product Style | Panel Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| GTIN | 00024844226778 |