The K&N PreCharger filter wrap is specially designed to extend the service interval of a K&N air filter when used in very dusty conditions. They are made from durable polyester material containing a uniform weave.
The K&N PreCharger filter wrap is specially designed to extend the service interval of your K&N Filtercharger filter when used in very dusty conditions. They are made from durable polyester material containing a uniform weave. The PreCharger will stop small dirt particles with minimal restriction to the airflow of the filter.
The K&N PreCharger filter wrap is specially designed to extend the service interval of your K&N Filtercharger filter when used in very dusty conditions. They are made from durable polyester material containing a uniform weave. The PreCharger will stop small dirt particles with minimal restriction to the airflow of the filter.
- This product wraps your air filter with an additional pre-filter
- Extends service interval of your K&N filter in dusty conditions
- Durable polyester material with stitched elastic openings
- Cleanable with K&N Filter Cleaner
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | HA-5000PK |
| ASIN | B000E7H3TU |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | No |
| Closed Top | No |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.625 in (117 mm) |
| Height (in.) | 4.625 in. (117 mm) |
| Inside Diameter | 4.75 in (121 mm) |
| Item Height | 4.625 in. (117mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.100 lbs. (0 kg) |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| Material | Polyester |
| Material Used | Polyester |
| Metal Gross Weight | 0 gm |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil on Gross Weight | 0 gm |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 PreCharger Wrap |
| Package Material | Plastic Other |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Bag |
| Product Box Height | 1.5 in (38 mm), 1.500 in. (38mm) |
| Product Box Length | 5.25 in (133 mm), 5.250 in. (133mm) |
| Product Box Width | 6.25 in (159 mm), 6.250 in. (159mm) |
| Product Style | Filter Wrap - Round Straight |
| Rubber Gross Weight | 0 gm |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 3 |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| Wrap Type | Precharger |
| GTIN | 00024844110893 |