K&N's HA-0201 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton that offers outstanding filtration and can be washed and reused.
K&N HA-0201 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for superior filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This high performance air filter comes with a metal and rubber washer for holding it in place. K&N HA-0201 has been constructed to fit in select Honda small engines, as well as other small engine applications. The air filter is quick and easy to install and can be washed and reused.
K&N HA-0201 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for superior filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This high performance air filter comes with a metal and rubber washer for holding it in place. K&N HA-0201 has been constructed to fit in select Honda small engines, as well as other small engine applications. The air filter is quick and easy to install and can be washed and reused.
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Oval |
| ASIN | B000E2CUIE |
| Base Outside Length | 4 in (102 mm) |
| Base Outside Width | 2.875 in (73 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.23 oz (7 ml) |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 0 in (0 mm) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.875 in (73 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Length | 1.313 in (33 mm) |
| Inside Width | 1.25 in (32 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Length | 4 in (102 mm) |
| Outside Width | 2.875 in (73 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 4.25 in (108 mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm) |
| Product Style | Oval Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Outside Length | 4 in (102 mm) |
| Top Outside Width | 2.875 in (73 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 12 Months |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.5 lb (0.2 kg) |
| GTIN | 00024844035783 |