K&N Replacement Air Filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. K&N air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air-flow with excellent filtration.
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Round |
| ASIN | B000E7DLQO |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.46 oz (14 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3.219 in (82 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 4.875 in (124 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 5.875 in (149 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 6.63 in (168 mm) |
| Product Box Length | 6.5 in (165 mm) |
| Product Box Width | 3.63 in (92 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | 12 Months |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| GTIN | 00024844079428 |