Regardless of the angle or offset diameter of an air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 of an inch (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- Hundreds of sizes and shapes for most applications
- High air flow with excellent filtration
- Clamp-on washable and reusable air filter
- Malleable flanges
- One year limited warranty
| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Outlet Shape | Oval |
| Air Filter Shape | Oval Tapered |
| Alternate Part Number | E-4968 |
| ASIN | B007ISGQMI |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 2.063 |
| Diameter Outside (in.) | 2.375/2.938 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Inside Diameter | 2.063 in (52 mm) |
| Flange Length | 0 in (0 mm) |
| Flange Outside Diameter | 2.938 in (75 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.75 in (121 mm) |
| Height (in.) | 4.70 in. (121mm) |
| Inside Diameter | 2.063 in. |
| Item Height | 4.700 in. (121mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.900 lbs. (0.4 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | No, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 2.375 in. / 2.938 in. |
| Outside Length | 5.438 in (138 mm), 5.438 in. (138mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | Yes |
| Product Box Height | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Box Length | 5.1 in (130 mm), 5.100 in. (130mm) |
| Product Box Width | 5.1 in (130 mm), 5.100 in. (130 mm) |
| Product Style | Unique Universal Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Oval Tapered |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Width | N/A |
| Width (in.) | N/A |
| GTIN | 00024844287151 |