Regardless of the angle or offset diameter of an air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
K&N's Universal Air Filters are designed and manufactured for a wide variety of applications including racing vehicles, radio-controlled cars, generators, snowmobiles, tractors, and other applications. Regardless of the angle or offset diameter of the air intake, there is probably a K&N Universal air filter for your equipment. All filters are constructed with ultra-strong molded pliable rubber flanges which absorb vibration and allow for secure attachment and can also be stretched for up to 1/16 (1.5mm) to fit in-between sizes. K&N universal air filters are washable and reusable.
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Oval Tapered |
| ASIN | B007ISGOPC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Flange Angle | 0 degrees |
| Flange Center to Center | 0 in (0 mm) |
| Flange Inside Diameter | 1.5 in (38 mm) |
| Flange Length | 0.875 in (22 mm) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 3 in (76 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Length | 0.875 in (22 mm) |
| Inside Width | 1.5 in (38 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Length | 6.813 in (173 mm) |
| Outside Width | 2.75 in (70 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 6 in (152 mm) |
| Product Box Length | 5.1 in (130 mm) |
| Product Box Width | 5.1 in (130 mm) |
| Product Style | Rectangular Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Top Material | Rubber |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.2 lb (0.5 kg) |
| GTIN | 00024844285188 |