8in.OD; 6in.ID; 8in.H
K&N Small Engine and Light Industrial Replacement Air Filters - K&N manufactures many direct replacement elements for small industrial engines, utility lawn and garden units, air compressors, generators, chain saws, etc.
K&N Small Engine and Light Industrial Replacement Air Filters - K&N manufactures many direct replacement elements for small industrial engines, utility lawn and garden units, air compressors, generators, chain saws, etc.
- Designed To Boost Horsepower And Acceleration
- Washable And Reusable
- High Air Flow With Exceptional Filtration
- Lasts Up To 50000 Miles Before Cleaning
- Works With Original Equip. Mfg. Vehicle Electronics
- Will Not Void Vehicle Warranty
- Million Mile Limited Warranty
Information:
Designed To Boost Horse Power And Acceleration; Washable And Reusable; High Air Flow With Exceptional Filtration; Lasts Up To 50000 Miles Before Cleaning; Works With Original Equip. Mfg. Vehicle Electronics; Will Not Void Vehicle Warranty; Million Mile Limited Warranty| Attributes | |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| ASIN | B00062YN50 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 6 |
| Diameter Outside (in.) | 8 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 2.55 oz (75 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 8 in (203 mm) |
| Height (in.) | 8.00 in. (203mm) |
| Inner Wire | Yes |
| Inside Diameter | 6.000 in. (152mm) |
| Item Height | 8.000 in. (203mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 2.200 lbs. (1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 8.000 in. (203mm) |
| Outside Width | 8 in (203 mm) |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 8.69 in (221 mm), 8.690 in. (221mm) |
| Product Box Length | 8.19 in (208 mm), 8.190 in. (208mm) |
| Product Box Width | 8.13 in (206 mm), 8.130 in. (206 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | 12 Months |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 2.2 lb (1 kg) |
| Width | 8.000 in. |
| Width (in.) | 8 |
| GTIN | 00024844005090 |