The K&N E-4655 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for outstanding filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This air filter can be washed and reused.
The K&N E-4655 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for outstanding filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This air filter can be washed and reused. The E-4655 is easy to install and is custom designed to fit right into the factory air box of some Ingersoll Rand, Power King and Vermeer engines, as well as other applications.
The K&N E-4655 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for outstanding filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This air filter can be washed and reused. The E-4655 is easy to install and is custom designed to fit right into the factory air box of some Ingersoll Rand, Power King and Vermeer engines, as well as other applications.
- Designed for industrial applications
Information:
Designed To Boost Horse Power And Acceleration; Washable And Reusable; High Air Flow With Exceptional Filtration; Lasts Up To 50000 Miles Before Cleaning; Works With Original Equip. Mfg. Vehicle Electronics; Will Not Void Vehicle Warranty; Million Mile Limited Warranty| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | E-4655 |
| ASIN | B00062YN64 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 5.5 |
| Diameter Outside (in.) | 7 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.39 oz (12 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.75 in (44 mm) |
| Height (in.) | 1.75 in. (44mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 5.5 in (140 mm) |
| Item Height | 1.750 in. (44mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.800 lbs. (0.4 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 7 in (178 mm) |
| Outside Width | 7 in (178 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 8.5 in (216 mm), 8.500 in. (216mm) |
| Product Box Length | 8.4 in (213 mm), 8.400 in. (213mm) |
| Product Box Width | 3.63 in (92 mm), 3.630 in. (92 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Width | 7.000 in. |
| Width (in.) | 7 |
| GTIN | 00024844005038 |