E-4505 high performance filter provides low restriction, longer service intervals and excellent filtration in order to protect your engine from unwanted dust particles.
The K&N E-4505 replacement air filter is constructed with an oil-free synthetic media. This high performance air filter provides low restriction, a longer service interval and excellent filtration to protect your engine from unwanted dust particles. This K&N air filter can be repeatedly cleaned and used again, lasting the life of the engine. The E-4505 comes with a top plate and rubber washers to secure the air box after installation. The K&N E-4505 air filter is quick and simple to install and is custom designed to fit in select Honda small engines, as well as other small engine applications.
The K&N E-4505 replacement air filter is constructed with an oil-free synthetic media. This high performance air filter provides low restriction, a longer service interval and excellent filtration to protect your engine from unwanted dust particles. This K&N air filter can be repeatedly cleaned and used again, lasting the life of the engine. The E-4505 comes with a top plate and rubber washers to secure the air box after installation. The K&N E-4505 air filter is quick and simple to install and is custom designed to fit in select Honda small engines, as well as other small engine applications.
- Ease of maintenance
- Superior filtration protects the engine
- Easy to install
- Lifetime limited warranty
- Oil-free synthetic media
| Attributes | |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Large End Diameter | 4.75 in (121 mm), 4.750 in. (121mm) |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Alternate Part Number | E-4505 |
| ASIN | B00062YN0U |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Inside Diameter | 3.500 in. (89mm) |
| Base Outside Diameter | 4.75 in (121 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | OEM |
| Diameter Outside (in.) | 4.75 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 degrees, 0 Degree |
| Flange Inside Diameter | 0 in (0 mm) |
| Flange Length | 0 in (0 mm) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.5 in (64 mm) |
| Height (in.) | 2.50 in. (64mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | OEM |
| Item Height | 2.500 in. (64mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.700 lbs. (0.3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | No, No Filter Oil Required |
| Outside Diameter | 4.750 in. |
| Outside Width | 4.75 in (121 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 6 in (152 mm), 6.000 in. (152mm) |
| Product Box Length | 5.1 in (130 mm), 5.100 in. (130mm) |
| Product Box Width | 5.1 in (130 mm), 5.100 in. (130 mm) |
| Product Style | Tapered Conical Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Tapered Conical |
| Small Eng Footnote 1 | For 7 HP Engines |
| Small Eng Footnote 2 | For 10 HP Engines |
| Top Inside Diameter | 2.250 in. (57mm) |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Outside Diameter | 3.5 in (89 mm), 3.500 in. (89mm) |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Width | 4.750 in. |
| Width (in.) | 4.75 |
| GTIN | 10024844004953 |