The K&N E-4450 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for outstanding filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This air filter can be washed and reused.
The K&N E-4450 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for outstanding filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This air filter can be washed and reused. The E-4450 is easy to install and is custom designed to fit right into the factory air box of some Ingersoll Rand engines, as well as other applications.
The K&N E-4450 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for outstanding filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This air filter can be washed and reused. The E-4450 is easy to install and is custom designed to fit right into the factory air box of some Ingersoll Rand engines, as well as other applications.
- Washable and reusable
Information:
Designed To Boost Horse Power And Acceleration; Washable And Reusable; High Air Flow With Exceptional Filtration; Lasts Up To 50000 Miles Before Cleaning; Works With Original Equip. Mfg. Vehicle Electronics; Will Not Void Vehicle Warranty; Million Mile Limited Warranty| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | E-4450 |
| ASIN | B00062YN00 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 2.87 |
| Diameter Outside (in.) | 4.18 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.72 oz (21 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 4.875 in (124 mm) |
| Height (in.) | 4.875 in. (124 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 2.875 in (73 mm) |
| Item Height | 4.875 in. (124mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.700 lbs. (0.3 kg) |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 4.188 in (106 mm) |
| Outside Width | 4.188 in (106 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 7.25 in (184 mm), 7.250 in. (184mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm), 4.630 in. (117mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm), 4.630 in. (117mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Width | 4.188 in. |
| Width (in.) | 4.188 |
| GTIN | 00024844004895 |