This air filter reduces restriction allowing the engine to breathe more efficiently. It is reusable, so it can be washed with K&N synthetic air filter cleaner then reinstalled to use again.
The K&N E-4425 is a synthetic oil-free replacement air filter manufactured to provide exceptional filtration to your small engine or light industrial equipment. This air filter reduces restriction allowing the engine to breathe more efficiently. It is reusable, so it can be washed with K&N synthetic air filter cleaner then reinstalled to use again. It is the last air filter you will have to buy. K&N E-4425 air filter fits some Onan welders, and other applications.
The K&N E-4425 is a synthetic oil-free replacement air filter manufactured to provide exceptional filtration to your small engine or light industrial equipment. This air filter reduces restriction allowing the engine to breathe more efficiently. It is reusable, so it can be washed with K&N synthetic air filter cleaner then reinstalled to use again. It is the last air filter you will have to buy. K&N E-4425 air filter fits some Onan welders, and other applications.
- Washable And Reusable
- Ease Of Maintenance
- Superior Filtration
- Easy To Install
- Oil Free Synthetic Media
- Grease Provided For Secure Seal
- Lifetime Limited Warranty
Information:
Washable And Reusable; Ease Of Maintenance; Superior Filtration; Easy To Install; Oil Free Synthetic Media; Grease Provided For Secure Seal; Lifetime Limited Warranty| Attributes | |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| Alternate Part Number | E-4425 |
| ASIN | B00062YMZ6 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 6.375 |
| Diameter Outside (in.) | 7.75 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.188 in (56 mm) |
| Height (in.) | 2.188 in. (56mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 6.375 in (162 mm) |
| Item Height | 2.188 in. (56mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.000 lbs. (0.4 kg) |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | No, No Filter Oil Required |
| Outside Diameter | 7.75 in (197 mm) |
| Outside Width | 7.75 in (197 mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 7.75 in (197 mm), 7.750 in. (197mm) |
| Product Box Length | 7.75 in (197 mm), 7.750 in. (197mm) |
| Product Box Width | 4.13 in (105 mm), 4.130 in. (105 mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.9 lb (0.4 kg) |
| Width | 7.750 in. |
| Width (in.) | 7.75 |
| GTIN | 00024844001399 |