WISCONSIN/ROBIN 4 HP 2 CYC
The K&N E-4284 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for outstanding filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This air filter can be washed and reused. The E-4284 is easy to install and is custom designed to fit right into the factory air box of some Wisconsin/Robin engines, as well as other applications.
The K&N E-4284 replacement air filter is constructed with layers of woven cotton for outstanding filtration and low air restriction to help your engine run more efficiently. This air filter can be washed and reused. The E-4284 is easy to install and is custom designed to fit right into the factory air box of some Wisconsin/Robin engines, as well as other applications.
- Designed To Boost Horsepower And Acceleration
- Washable And Reusable
- High Air Flow With Exceptional Filtration
- Lasts Up To 50000 Miles Before Cleaning
- Works With Original Equip. Mfg. Vehicle Electronics
- Will Not Void Vehicle Warranty
- Million Mile Limited Warranty
Information:
Designed To Boost Horse Power And Acceleration; Washable And Reusable; High Air Flow With Exceptional Filtration; Lasts Up To 50000 Miles Before Cleaning; Works With Original Equip. Mfg. Vehicle Electronics; Will Not Void Vehicle Warranty; Million Mile Limited Warranty| Attributes | |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| ASIN | B00062YMLU |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 2.25 |
| Diameter Outside (in.) | 3.25 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.14 oz (4 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2 in (51 mm) |
| Height (in.) | 2.00 in. (51mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 2.250 in. (57mm) |
| Item Height | 2.000 in. (51mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.300 lbs. (0.1 kg) |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 3.25 in. (83mm) |
| Outside Width | 3.25 in (83 mm) |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 4.25 in (108 mm), 4.250 in. (108mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm), 4.630 in. (117mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm), 4.630 in. (117mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Open |
| Warranty | 12 Months |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.3 lb (0.1 kg) |
| Width | 3.250 in. |
| Width (in.) | 3.25 |
| GTIN | 00024844004789 |