3in.OD; 2in.ID; 1-13/16in.H
K&N E-4189 is a direct replacement air filter made with oiled cotton gauze. It's meant just for light industrial engines. It's an excellent option for small industrial engines, air compressors, generators, chain saws, utility lawn and garden units, etc. K&N air filters provide high air flow and excellent filtration. This air filter allows your engine to breathe more efficiently by reducing restriction. K&N air filters are washable and reusable. For easy cleaning, use K&N's filter care service kit. The E-4189 is just the right size to work for numerous applications.
K&N E-4189 is a direct replacement air filter made with oiled cotton gauze. It's meant just for light industrial engines. It's an excellent option for small industrial engines, air compressors, generators, chain saws, utility lawn and garden units, etc. K&N air filters provide high air flow and excellent filtration. This air filter allows your engine to breathe more efficiently by reducing restriction. K&N air filters are washable and reusable. For easy cleaning, use K&N's filter care service kit. The E-4189 is just the right size to work for numerous applications.
- Designed To Boost Horsepower And Acceleration
- Washable And Reusable
- High Air Flow With Exceptional Filtration
- Lasts Up To 50000 Miles Before Cleaning
- Works With Original Equip. Mfg. Vehicle Electronics
- Will Not Void Vehicle Warranty
- Million Mile Limited Warranty
Information:
Designed To Boost Horse Power And Acceleration; Washable And Reusable; High Air Flow With Exceptional Filtration; Lasts Up To 50000 Miles Before Cleaning; Works With Original Equip. Mfg. Vehicle Electronics; Will Not Void Vehicle Warranty; Million Mile Limited Warranty| Attributes | |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Air Filter Shape | Round |
| ASIN | B00062YMM4 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Cap Outside Diameter | N/A |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | 2 |
| Diameter Outside (in.) | 3 |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.12 oz (4 ml) |
| Filter Style | Dry |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.813 in (46 mm) |
| Height (in.) | 1.813 in. (46mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | 2.000 in. (51mm) |
| Item Height | 1.813 in. (46mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 0.400 lbs. (0.2 kg) |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 3.000 in. (76mm) |
| Outside Width | 3 in (76 mm) |
| Overall Length | N/A |
| Overall Length (in.) | N/A |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 4.25 in (108 mm), 4.250 in. (108mm) |
| Product Box Length | 4.63 in (117 mm), 4.630 in. (117mm) |
| Product Box Width | 4.63 in (117 mm), 4.630 in. (117mm) |
| Product Style | Round Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Round |
| Top Material | None |
| Top Material/Finish | None |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | 12 Months |
| Warranty Time | 12 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.4 lb (0.2 kg) |
| Width | 3.000 in. |
| Width (in.) | 3. |
| GTIN | 00024844004734 |