The K&N replacement air filter for RK Series air cleaner assemblies, designed for Harley-Davidson motorcycles, are designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration.
The K&N replacement air filter for RK Series air cleaner assemblies is designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. The air filter is washable and reusable and designed to be used as a replacement air filter for specific K&N RK Series air cleaner assemblies for Harley-Davidson motorcycles. The air filter is covered by the famous K&N Million-Mile Limited Warranty.
The K&N replacement air filter for RK Series air cleaner assemblies is designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. The air filter is washable and reusable and designed to be used as a replacement air filter for specific K&N RK Series air cleaner assemblies for Harley-Davidson motorcycles. The air filter is covered by the famous K&N Million-Mile Limited Warranty.
- Replacement air filter for specific RK Series air cleaner assemblies
- Designed to boost horsepower and rate of acceleration
- Washable and reusable
- High air flow filter media provides exceptional filtration
- Million Mile Limited Warranty®
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2012-2016 | Harley Davidson FLD Switchback |
| 2018 | Harley Davidson FLDE Deluxe 107 |
| 2020 | Harley Davidson FLDE Deluxe 107 |
| 2018 | Harley Davidson FLFB Fat Boy 107 |
| 2018 | Harley Davidson FLFBS Fat Boy 114 |
| 2020 | Harley Davidson FLFBS Fat Boy 114 |
| 2018 | Harley Davidson FLHC Heritage Classic 107 |
| 2020 | Harley Davidson FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018 | Harley Davidson FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2020 | Harley Davidson FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2007-2020 | Harley Davidson FLHR Road King |
| 2007-2013 | Harley Davidson FLHRC Road King Classic |
| 2002-2006 | Harley Davidson FLHRCI Road King Classic |
| 2003-2006 | Harley Davidson FLHRI Road King |
| 2007 | Harley Davidson FLHRS Road King Custom |
| 2008 | Harley Davidson FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2004-2006 | Harley Davidson FLHRSI Road King Custom |
| 2018 | Harley Davidson FLHRXS Road King Special |
| 2020 | Harley Davidson FLHRXS Road King Special |
| 2007-2009 | Harley Davidson FLHT Electra Glide Standard |
| 2020 | Harley Davidson FLHT Electra Glide Standard |
| 2007-2013 | Harley Davidson FLHTC Electra Glide Classic |
| 2002-2006 | Harley Davidson FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2007-2013 | Harley Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2018-2019 | Harley Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2002-2006 | Harley Davidson FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2010 | Harley Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide |
| 2017-2018 | Harley Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2020 | Harley Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2009-2013 | Harley Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic |
| 2003-2006 | Harley Davidson FLHTI Electra Glide Standard |
| 2011-2014 | Harley Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015-2018 | Harley Davidson FLHTK Ultra Limited |
| 2020 | Harley Davidson FLHTK Ultra Limited |
| 2015-2018 | Harley Davidson FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2007-2020 | Harley Davidson FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley Davidson FLHXI Street Glide |
| 2014-2018 | Harley Davidson FLHXS Street Glide Special |
| 2020 | Harley Davidson FLHXS Street Glide Special |
| 2010-2011 | Harley Davidson FLHXXX Street Glide Trike |
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Oval Tapered |
| Alternate Part Number | E-3988 |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| Base Outside Length | 10 in (254 mm) |
| Base Outside Width | 6 in (152 mm) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Diameter Inside (in.) | N/A |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.375 in (60 mm) |
| Inner Wire | No |
| Inside Diameter | N/A |
| Item Height | 2.375 in. (60mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.100 lbs. (0.5 kg) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number of Flanges | None |
| Oil Included | Yes, Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Diameter | 9.313 in (237 mm), 9.313 in. (237mm) |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Oval Tapered |
| Top Outside Length | 8 in (203 mm) |
| Top Outside Width | 5 in (127 mm) |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.1 lb (0.5 kg) |
| GTIN | 00024844366818 |