K&N washable and reusable replacement filter for Street Shaker Air Intakes
The K&N E-3987 is a replacement air filter for K&N Street Shaker Air Intake Systems for Harley-Davidson V-Twin Motorcycles. K&N air filters are washable and reusable, designed to improve performance and protection.
The K&N E-3987 is a replacement air filter for K&N Street Shaker Air Intake Systems for Harley-Davidson V-Twin Motorcycles. K&N air filters are washable and reusable, designed to improve performance and protection.
- Designed to increase horsepower and acceleration
- High air flow with excellent filtration
- Washable and reusable air filter
- One year limited warranty
- Excellent Filtration
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Unique |
| Alternate Part Number | E-3987 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.625 in (67 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 7.313 in (186 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 8 in (203 mm) |
| Product Box Length | 6.1 in (155 mm) |
| Product Box Width | 3.2 in (81 mm) |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 00024844366832 |