The K&N replacement air filter for RK Series air cleaner assemblies, designed for Harley-Davidson motorcycles, are designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration.
The K&N replacement air filter for RK Series air cleaner assemblies is designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. The air filter is washable and reusable and designed to be used as a replacement air filter for specific K&N RK Series air cleaner assemblies for Harley-Davidson motorcycles. The air filter is covered by the famous K&N Million-Mile Limited Warranty.
The K&N replacement air filter for RK Series air cleaner assemblies is designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. The air filter is washable and reusable and designed to be used as a replacement air filter for specific K&N RK Series air cleaner assemblies for Harley-Davidson motorcycles. The air filter is covered by the famous K&N Million-Mile Limited Warranty.
- Replacement air filter for specific RK Series air cleaner assemblies
- Designed to boost horsepower and rate of acceleration
- Washable and reusable
- High air flow filter media provides exceptional filtration
- Million Mile Limited Warranty®
| Attributes | |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Shape | Unique |
| Alternate Part Number | E-3982 |
| ASIN | B00UZ4NCKQ |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 0.61 oz (18 ml) |
| Flanges | None |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.188 in (56 mm) |
| Item Type | High Performance |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Yes |
| Outside Diameter | 10.813 in (275 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Paperboard |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 3.94 in (100 mm) |
| Product Box Length | 10.25 in (260 mm) |
| Product Box Width | 10.25 in (260 mm) |
| Product Style | Unique Air Filters |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty Time | 3 |
| Washable | Yes |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| GTIN | 00024844355683 |