GAC GS4 L4-1.5L F/I; 2015-2017
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
K&N washable, reusable High-Flow Air Filters feature a state-of-the-art design of layered, oiled cotton media engineered to improve airflow and capture contaminants, and are designed to provide an increase in horsepower. Each performance air filter is reusable, engineered to last for the entire lifespan of your vehicle, and backed by K&N's 10-Year/Million Mile Limited Warranty. K&N drop-in replacement filters are designed to install easily into your factory air box. Upgrade today and start enjoying superior airflow and superior performance from K&N's most popular product!
- Designed To Boost Horsepower And Acceleration
- Washable And Reusable
- High Air Flow With Exceptional Filtration
- Lasts Up To 50000 Miles Before Cleaning
- Works With Original Equip. Mfg. Vehicle Electronics
- Will Not Void Vehicle Warranty
- Million Mile Limited Warranty
| Attributes | |
| Air Filter Shape | Panel |
| Automotive Item Grade | High Performance |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Heather Red |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Diameter Inside (in.) | N/A |
| Emission Code | Legal US |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.73 oz (51 ml) |
| Filter Style | Pre-Oiled |
| Flange Angle | 0 Degree |
| Frame Design | Flexible |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8421310000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.375 in (35 mm) |
| Height (in.) | 1.375 in. (35mm) |
| Inside Diameter | N/A |
| Item Height | 1.375 in. (35mm) |
| Item Type | High Performance |
| Item Weight | 1.400 lbs. (0.6 kg) |
| Life Cycle Status Code | Discontinued |
| Machine Washable | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Oil Included | Filter Is Pre-Oiled |
| Outside Length | 10.813 in. (275mm) |
| Outside Width | 7.750 in. (197mm) |
| Overall Length | 10.813 in. |
| Overall Length (in.) | 10.813 in. |
| Package Content | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Material | Corrugated |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Pre-Screened | No |
| Product Box Height | 11.560 in. (294mm) |
| Product Box Length | 10.440 in. (265mm) |
| Product Box Width | 1.750 in. (44 mm) |
| Product Style | Panel Air Filter |
| SDR Required Flag | N |
| Shape | Panel |
| Warranty | 1,000,000 Miles/10 Year |
| Washable | Yes |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| GTIN | 00024844366696 |